Середа, 22.01.2020, 04:32
Вітаю Вас Гість | RSS


Форма входу
Головне меню
Календар
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода в Лукові
Новини освіти

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Слюсарі потрібні нам,
Як повітря, як бальзам.
Не звичайні слюсарі –
Для машини лікарі.
Щоб вона, як вихор мчалась,
Де потрібно зупинялась,
Щоб чітко гальма працювали,
ДАЇшники, щоб не спиняли,
Щоб працював двигун надійно,
Шуми щоб не були надмірні,
Потрібні дуже автослюсарі,
Потрібен слюсар-майстер неодмінно.

Загальні поняття

Автослюсар – це людина, захоплена технікою, уміюча технічно мислити, схильна до творчого пошуку і конструювання.

Про професію «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів»…

Понад сто років тому, а точніше в 1898 р., німець Карл Бенц запатентував перший автомобіль. Зараз важко уявити собі життя без автомобілів.
На сьогоднішній день автомобільний транспорт – одна з найважливіших галузей народного господарства України. У загальній транспортній системі нашої країни автотранспорту належить велика роль. Практично жодне промислове підприємство, будівництво, підприємство сільського господарства, зв’язку не може обійтися без послуг автомобільного транспорту.
Економічний ефект при експлуатації автомобілів визначається головним чином рентабельністю вантажоперевезень з урахуванням максимального використання технічних можливостей транспортного засобу і експлуатаційних витрат, включаючи витрати на підтримання автомобілів в технічно справному стані.
Автомобіль приносить користь лише тоді, коли працює. Для забезпечення ефективної експлуатації автомобілів, підтримання їх систем і механізмів у робочому стані, а також для своєчасного та якісного проведення технічного обслуговування і ремонту необхідно досконало знати їх будову, принцип роботи кожного вузла та агрегату. Необхідно також своєчасно виконувати передбачений перелік робіт з обслуговування автомобілів, а при виявленні несправностей в процесі експлуатації вміти кваліфіковано їх усунути. Це і повинен досконало вміти зробити  слюсар з ремонту автомобілів.
Адже роботу водія бачать всі, а роботу слюсаря з ремонту автомобілів ні. Але ж автомобіль не зможе навіть виїхати, якщо він буде в поганому технічному стані. Тому професія автослюсаря це професія «номер два» після водія. Якість роботи водія багато в чому залежить від того, як буде працювати слюсар з ремонту автомобілів.
Боротьба за продовження життя автомобілів, утримання їх у належному технічному стані, безпека роботи водіїв, надійність експлуатації - у всьому цьому велика роль належить слюсарю з ремонту автомобілів — провідної особи в технічній службі автотранспортних підприємств. Щоб автомашина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати, у процесі експлуатації — обслуговувати і ремонтувати. Все це - справа слюсаря. І чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря. Це одна з важливих професій, тому що, якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з "розумними" руками.

Внаслідок збільшення з року в рік кількості різноманітних автомобілів, ускладнення виробництва автомобілебудуванню і автосервісу необхідні висококваліфіковані кадри. Тому потреба у спеціалістах з ремонту автомобілів буде постійною і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися в різних автопідприємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках, і навіть відкрити свою справу. Професія автослюсаря вважається престижною.

Характер роботи

Предметом праці слюсаря з ремонту автомобілів є автомашина, його агрегати, системи, механізми, окремі її прилади, а також їх частини і деталі.

Основні операції: розбирання, ремонт, складання, регулювання, комплексне випробування відповідно до технічних умов експлуатації агрегатів і вузлів автомобілів різних марок.
Встановивши причини неполадок, слюсар розбирає несправні агрегати і вузли, замінює окремі деталі, знову проводить їх збирання і закріплює на своїх місцях, змащує частини, ще труться, укладає лінії бортової комунікації. Робота завершується оформленням необхідної здавальної документації. Автослюсар користується цілим арсеналом ручних інструментів, електричних механізмів і пристроїв. Це різноманітні підйомники, гайковерти, діагностичні установки, зварювальний апарат, вимірювальний інструмент.
Сучасний автомобіль — надійний транспортний засіб. Його вузли і механізми можуть безвідмов­но працювати довгий час. Високоякісне і своєчасне технічне обслуговування і ремонт автомобілів збільшує їх довговічність, а значить, економить великі кошти народного господарства країни. Слюсар повертає несправні автомобілі до роботи. Без його праці неможливий нормальний ритм роботи жодного автотранспортного підприємства.

Предмети праці сучасного автослюсаря складні, а кожна операція щодо їх обслуговування і ремонту важлива і потребує від працівника загальних і спеціальних знань, професійних навичок і сумлінного відношення до своїх обов'язків. Автослюсар може спеціалізуватися з ремонту тільки двигуна чи тільки агрегатів силової і ходової частини автомобіля.
Діапазон робіт, що виконуються при технічному обслуговуванні та ремонті автомобіля, винятково широкий. В залежності від їх характеру застосовуються знаряддя праці. При кріпильних роботах — це різноманітні ключі і викрутки, молотки, пасатижі тощо. При регулюванні — спеціальні ключі, вимірювальні інструменти, пристрої, стенди. При змащуванні — шприци, пневматичне обладнання, ємкості і т.п.
Праця слюсаря вимагає значних фізичних зусиль і напруги. Автослюсарі працюють в бригаді або індивідуально. Професію автослюсаря можна поєднувати з іншими професіями (наприклад, слюсаря механоскладальних робіт), за цією професією можна працювати в інших галузях народного господарства (зокрема, у машинобудуванні).

Санітарно-гігієнічні умови та безпека праці

Робота слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів проходить у спеціальних приміщеннях і на відкритому повітрі. Умовам праці автослюсаря властиві неминуча загазованість повітря, запах палива, мастил, різноманітних рідин, розчинників, лаків, красок, електроліту тощо. Режим, ритм праці і переміщення у просторі - вільні.
Робоча поза автослюсаря невизначена. В переважній кількості операцій вона стояча, але при виконанні деяких операцій примусова (на колінах, зігнувшись і навіть лежма). Це створює несприятливі статичні навантаження на тазовий пояс і шийні м'язи, а також погіршує функціональні можливості зору.

Робочі рухи здійснюються переважно руками, але інколи до цих маніпуляцій приєднуються м'язи спини і живота. Вимоги до м'язової сили в автослюсарній праці високі. Незважаючи на хорошу автослюсарну озброєність, вся сукупність монтажних та демонтажних робіт пов'язана із значними фізичними зусиллями. Вони зосереджені, передусім, на руках і м'язах хребта. Зусилля мають характер як імпульсивного (удари молотком), так і тривалого навантаження (робота гайковими ключами, монтаж важких деталей тощо).
Перевірка технічного стану механізмів автомобіля і їх регулювання проводяться при працюючому двигуні, в шумі. Промивання деталей здійснюється в керосині або інших рідинах. Слюсарю доводиться мати справу з підйомним обладнанням і механізмами, з пневмоінструментами, часто працювати на відкритому повітрі, в неопалюваному приміщенні, де важко підтримувати певні параметри мікроклімату. У зв'язку із несприятливими температурними умовами праці можливі застудні захворювання в холодний період року. При недотриманні гігієни рук внаслідок роботи з різними мастилами та промасленими деталями можуть спостерігатися шкірно-гнійні інфекції. Можливі травми механічного характеру.

Внаслідок великих фізичних зусиль слюсарями з ремонту колісних транспортних засобів переважно працюють чоловіки.

Професійних захворювань у роботі слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів немає.

Ринок праці

Сьогодні Україна — могутня автомобільна країна з багатомільйонним парком різноманітних типів вантажних, легкових автомобілів та автобусів. Для того, щоб величезний парк автомобілів був справний та ефективно працював, потрібні працівники, котрі слідкують за станом автомобілів, усувають неполадки. Цим займаються автослюсарі, і потреба в них постійно збільшується. Набуті професійні знання автослюсар може реалізувати в інших професіях. Ризик втрати роботи майже нульовий.

Характеристика робіт

слюсаря з ремонту автомобілів 4 розряду

Ремонт та збирання дизельних і спеціальних вантажних автомобілів та автобусів довжиною більш 9.5 м. Розбирання, ремонт, збирання складних агрегатів, вузлів та приладів і заміна їх при технічному обслуговуванні. Обкатування автомобілів та автобусів усіх типів на стенді. Виявлення та усунення дефектів, пошкоджень у процесі регулювання та випробування агрегатів, вузлів і приладів. Розбраковка деталей після розбирання та миття.
Слюсарна обробка по 7-10-му квалітетах (2-3-му класах точності) з використанням універсальних пристосувань. Статичне та динамічне балансування відповідальних деталей і вузлів складної конфігурації. Складання дефектних відомостей.

    dfgdf  
   
  Подпись: • обладнання та призначення дизельних та спеціальних вантажних автомобілів та автобусів;• електричні і монтажні схеми автомобілів;• технічні умови для збирання, ремонт та регулювання агрегатів, вузлів та приладів;• методи виявлення і способи усунення складних дефектів, що знайдені у процесі ремонту, збирання та випробування агрегатів, вузлів та приладів;• правила та режими випробувань, технічні умови для випробування та здавання агрегатів і вузлів;• призначення і правила застосування складних випробувальних установок;• обладнання, призначення та правила застосування складного контрольно-вимірювального інструменту;• конструкцію універсальних і спеціальних пристосувань;• періодичність та обсяги технічного обслуговування електрообладнання і основних вузлів та агрегатів автомобілів;• систему допусків і посадок, квалітетів (класів точності) та параметрів шорсткості (класів чистоти обробки).• правила безпеки праці, гігієни та виробничої санітарії.   Подпись: • Блоки циліндрів двигунів — ремонт і збирання з кривошипно-шатунним механізмом.• Вали розподільні — установлення у блок.• Генератори, стартери, спідометри — розбирання.• Гідропідйомники самоскидного механізму — випробування.• Гідротрансформатори — огляд та розбирання.• Головки блоку циліндрів дизельного двигуна — збирання, ремонт, випробування на герметичність, установлення та скріплення.• Двигуни усіх типів — ремонт, збирання.• Колеса передні — регулювання кута збіжності.• Колодки гальмувальні барабанів, амортизатори, диференціали — ремонт та збирання.• Компресори, крани гальмувальні — розбирання, ремонт, збирання, випробування.• Коробки передач автоматичні — розбирання.• Коробки передач механічні — збирання, випробування на стенді.• Кузови автомобілів - самоскидів, механізми самоскидні — установлення, регулюванню, підняття та опускання.• Мости передні та задні зчеплення, вали карданні — ремонт, збирання та регулювання.• Осі передні — перевірка та правка під пресом у холодному стані.• Підшипники корінні — заміна укладок, шабрення, регулювання.• Поршні — підбір по циліндрах, збирання з шатунами, заміна поршневих кілець.• Прилади та агрегати електрообладнання складні — перевірка і регулювання при технічному обслуговуванні.• Редуктори, диференціали — ремонт, збирання, випробування та установлення у картер заднього мосту.• Реле-регулятори, розподільники запалювання — ремонт, збирання, установлення, регулювання.• Сальник колінчастих валів, маточини зчеплення, пальці кульові рульових тяг, зворотні кулачки — заміна.• Гальма гідравлічні та пневматичні — розбирання.• Керування рульові — ремонт, збирання, регулювання.• Шатуни у зборі з поршнями — перевірка на приладі.• Шатуни — заміна втулок у верхній головці шатуна з підгонкою по поршневому пальцю, остаточна пригінка по шийках колінчастого валу по висоті у чотирьох положеннях.• Електропроводи автомобілів — установлення по схемі.
 

 

Освітня підготовка

 

Держава приділяє велику увагу
розвитку системи професійно-технічної освіти.
Професію «слюсар з ремонту автомобілів»
у Волинській області можна отримати
у таких закладах:
 

 

Державний професійно-технічний навчальний заклад Ковельський професійний ліцей

Державний професійно-технічний навчальний заклад "Луцьке вище професійне училище"

Любешiвський технiкум Луцького національного технiчного унiверситету

Нововолинське вище професійне училище

Професійно-технічне училище № 22 смт.Луків

Професiйно-технiчне училище Луцького національного технiчного унiверситету

Старовижівський професійний ліцей 

Володимир-Волинське вище професійне училище

В професійно-технічних училищах, які готують фахівців з авторемонтної справи, провідними навчальними дисциплінами є: основи галузевої економіки і підприємництва, спеціальна технологія, допуски і технічні виміри, технічне креслення ,матеріалознавство, електротехніка з основами промислової електроніки, охорона праці, матеріалознавство, інформаційні технології. Поряд з вивченням цих дисциплін учні освоюють загальноосвітні дисципліни. Основам професійних знань, професійних вмінь та навичок учні оволодівають в навчально-виробничих майстернях.

 

Протипоказання до навчання та виконання професійних обов'язків

 

Медичними протипоказаннями для оволодіння професією слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів є:

- серйозні захворювання органів дихання, серцево-судинної, гормональної систем та нирок;
- пошкодження верхніх та нижніх кінцівок з помірними порушеннями рухового та опорно-статичних функцій;
- погіршення стану зору та слуху;
- хронічні гастрити;
- захворювання шкіри;
- захворюваннями опорно-рухового апарату;
- алергічними захворюваннями;
- серйозними нервово-психічними розладами.

 

Не можуть бути допущені до навчання та роботи особи, яким характерні:

- відсутність спритності рухів;
- неуважність;
- висока ступінь неврівноваженості;
- недостатня точність і обсяг рухової пам'яті;
- емоційна нестабільність.

При виборі професії слюсаря з ремонту автомобілів слід пам'ятати, що необхідно проконсультуватися у лікаря та психолога-профконсультанта відносно стану здоров'я і психологічної відповідності вимогам цієї професії.

mechanic_stuck_under_hood_md_whtВимоги професії до робітника

У роботі слюсаря з ремонту автомобілів беруть участь різні види відчуттів, які відображають властивості оточуючого середовища, за винятком смакових. Для виконання професійних обов'язків працівникові необхідні гострота і точність зорового, слухового і додаткового сприйняття, хороша координація рухів пальців і рук, стійка нервова система.
Більша частина об'єктів, з якими працює автослюсар, або знаходиться у напівтемряві, або недостатньо освітлена (в лежачому положенні він спостерігає деталі знизу вверх). Тому йому потрібні гострота зору та точність зорового розпізнавання.
Технічне обслуговування автомобілів частіше розпочинається з прослуховування роботи двигуна. Тому автослюсар повинен володіти так званим технічним слухом. Це означає, що за шумовими особливостями двигуна, агрегату, механізму, які працюють, можна вловити сторонній звук, котрий вказує на ту чи іншу несправність. Професійний слух у досвідчених слюсарів-авторемонтників дозволяє вловити до 3% відхилень частоти обертання колінчатого валу двигуна від норми.

Робота ставить підвищені вимоги до функціонального стану сенсомоторики автослюсаря. Він повинен вміти дозувати на дотик величину зусиль, які докладаються, наприклад, при кріпильних роботах. Розбирання механізмів, робота у незручній позі, при недостатній освітленості деталей вимагають від працівника високої точності і координації рухів.
Тактильні відчуття необхідні автослюсарю для демонтажу та монтажу різних деталей. Робота автослюсаря потребує також пропріоцептивної чутливості, яка необхідна для регуляції положення в просторі і рівноваги тіла.
Без аналітичного мислення праця автослюсаря не буде повноцінною. Неможливо бездумно, механічно демонтувати і монтувати механізми і системи двигуна. Автослюсар повинен володіти хорошим просторовим уявленням.
Тільки той зможе з мінімальними витратами зусиль і часу знайти несправність, усунути її, хто у змозі уявити собі роботу деталей того чи іншого механізму в їх взаємодії. Це надзвичайно необхідно при монтажі та інших видах робіт. Основне навантаження в роботі автослюсаря лягає на операції аналізу, синтезу, порівняння і висновку-аналізу стану двигуна й інших агрегатів. Необхідно зробити висновок про стан неполадок і провести порівняння з минулими випадками. Після виявлення дефектів треба прийняти рішення про початок ремонту.
Від автослюсаря вимагаються високорозвинуте логічне і технічне мислення, висока точність зорової рухової пам'яті. Довготривала пам'ять необхідна, в основному, на етапі виявлення несправностей, а оперативна — в процесі їх усунення. Робота автослюсаря вимагає стійкості уваги і здатності до тривалого зосередження. У професійній діяльності автослюсаря часті випадки, коли доводиться працювати при дефіциті часу. Наприклад, якщо виникає великий наплив автомашин для ремонту, завжди спостерігається підвищена напруженість у роботі ремонтника, підвищується почуття відповідальності. Тому можна сказати, що професія автослюсаря вимагає емоційної стійкості, витривалості, врівноваженості, відповідальності і організованості.

Якостями особистості, що визначають успішну діяльність автослюсаря, вважаються доброзичливе ставлення до людей, почуття відповідальності, акуратність, старанність.
Схильність до конструювання теж не з останніх якостей. Досвідчені автослюсарі постійно шукають і знаходять шляхи удосконалення і полег­шення праці, створюючи різноманітні пристрої і обладнання.
Вибираючи професію автослюсаря, необхідно співставити свої особисті якості з тими, які потребує професія.
Перша умова роботи в сфері технічного обслуговування і ремонту автомобілів — любов до техніки. Друга — терпіння і наполегливість. Слюсарю необхідне почуття відповідальності. Під час огляду автомашини автослюсар зобов'язаний помітити всі несправності і виявити їх причини, а в процесі обслуговування і ремонту — не пропустити жодної непідтягнутої гайки, незмащеної деталі, несправного механізму.
Професія автослюсаря розвиває ряд позитивних якостей людини, таких, як спостережливість, майстерність, акуратність, аналітичне і технічне мислення.

Перспективи

Навчаючись в ПТНЗ, учні з професії слюсар з ремонту автомобілі набувають фахових знань, умінь і навичок, готуються застосовувати їх у своїй подальшій професійній діяльності.
Під час проходження виробничої практики на автотранспортних підприємствах,, приватних підприємствах автосервісу учні вдосконалюють свою професійну майстерність, набувають нових знань та навичок. Крім того, під час практики роботодавці мають нагоду оцінити професійний рівень молодих фахівців і запропонувати їм по закінченні навчання робочі місця.
На сьогодні професія слюсаря з ремонту автомобілів є однією з найбільш затребуваних в автосервісах. Щодня нам постійно доводиться стикатися з будь-яким видом автотранспорту – будь то особистий автомобіль або громадський транспорт, за усіма потрібен професійний і своєчасний догляд. Саме тому кваліфікований фахівець з ремонту і діагностики автомобіля сьогодні є досить затребуваним.
Постійне збільшення кількості автомобілів на дорогах, а також вдосконалення і ускладнення конструкції і механізмів потребують великої кількості обслуговуючого персоналу на станціях техобслуговування, на автотранспортних підприємствах. Таким чином, професія автослюсаря до сьогодні затребувана і не втрачає своєї популярності
. Тому імовірність працевлаштування після навчання висока.

Області застосування професійних знань:
  • автобусні, таксомоторні парки;
  • автотранспортні підприємства;
  • транспортні цехи; автосервіси;
  • автомобільний спорт;
  • станції технічного обслуговування й інструментального контролю автомобілів;
  • майстерні по заміні, балансуванню і ремонту коліс;
  • автомобільні підрозділи Збройних сил і міліції.