Вівторок, 04.08.2020, 12:13
Вітаю Вас Гість | RSS


Форма входу
Головне меню
Календар
«  Серпень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода в Лукові
Новини освіти

Тракторист-машиніст с/г виробництва

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва

  

Складно порахувати всі різновиди техніки, які люди створюють собі в допомогу. Без наших металевих помічників нам ніяк не обійтися, адже природою нам не дано стільки сили, щоб виконувати всю ту роботу, яку ми змушені робити. Однією з корисних машин можна назвати трактор. А людина, яка ним керує і ремонтує, називається тракторист. Це не просто водій трактора, він ще й керує його робочими механізмами, щоб виконувати величезний перелік операцій, змінюючи тільки інструмент. Представники цієї професії роблять величезний внесок в народне господарство. Без тракториста не зможуть працювати комунальні служби, ферми, промпідприємства і багато інших організацій. Так як люди з такою спеціальністю присутні на багатьох підприємствах з різним напрямком діяльності, то професію тракторист можна сміливо назвати затребуваною.               .
 

 

1.                  Коротка історія професії.

        Перший трактор був придуманий на паровому двигуні і виготовлений у Великобританії ще в середині XIX століття. Тоді ж з'явилися і перші трактористи. Більш досконалу модель з двигуном внутрішнього згоряння побудували вже американці в кінці того ж століття і використовувалися вони тільки в сільському господарстві. Менш масивні машини стали виробляти вже на початку ХХ століття. В цей час і набула поширення професія тракториста. Ці люди працювали вже не тільки в полі.
У нашій країні з 1911 року для полегшення сільськогосподарської праці почали застосовувати трактор. З появою цієї техніки виникає нова, раніше невідома професія - тракториста сільськогосподарського виробництва. Поступово ця професія стає масовою, проте на той час належне виконання професійних обов’язків вимагає від тракториста значних фізичних зусиль.будівництві, фронті. Перші трактора були звичайними тягачами, не маючи спеціальних робочих частин у вигляді відвалу, ковша, відбійного молота і тих механізмів, які встановлюються на сучасних моделях.

До 30-х років ХХ сторіччя трактори використовувалися виключно для робіт у сільському господарстві. Пізніше на таку техніку почали встановлювати й інші функціональні інструменти і застосовувати її в гірській промисловості і будівництві.

Сучасні трактори оснащені різноманітними новинками науки і техніки, тому вимагають від трактористів не лише фізичних, але й розумових зусиль.

 

2.                  Характер роботи.

Застосування професії тракториста досить широке. Перелічити усі обов’язки не легко. Для тракториста протягом цілого року є робота.

Наразі це найпоширеніша професія серед сільських жителів, адже саме у тракторі втілилась споконвічна мрія хлібороба - знайти собі надійного помічника у нелегкій селянській праці.

Трактор не просто виконує якусь одну роботу. Поєднуючись з іншими сільськогосподарськими машинами і знаряддями, він щоразу перетворюється. З плугом він орач, з причепом - транспортний засіб, з комбайном - збиральна машина. Трактор сіє, вносить добрива, жне, викачує воду, прокладає траншеї, корчує дерева, обслуговує ферми. Крім цього, він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Усе, що вирощено у полі, має бути зібрано в короткий термін, і тракторист - найактивніший учасник цього процесу. У період посівної та збиральної кампаній його робочий день ненормований.

До речі, трактори, працюють не тільки в полі, але й на будівельних майданчиках, заводах і фабриках. Вони використовуються для очищення вулиць міст від снігу та бруду. Отже, професія тракториста вже давно перестала бути лише сільськогосподарською, нині вона є досить престижною і затребуваною на ринку праці.

 

3.                  Умови праці.

Робота тракториста протікає на відкритому повітрі і пов'язана з впливом на нього метеорологічних факторів, що залежать від кліматичної зони, пори року, умов погоди, підвищується значимість впливу суб'єктивних факторів на результати діяльності та безпеку руху. Тривалість робочої зміни тракториста сягає в багатьох випадках 10-12 годин. На тракториста в процесі праці діють два основні види навантажень - фізичне і нервово-емоційне.
       Ці специфічні умови повинні враховуватися в комплексі заходів з організації
нормування праці. Також слід зазначити, що складність праці є однією з головних складових його оплати. Велике значення для підвищення продуктивності праці, збільшення обсягу зробленої роботи має поліпшення організації нормування заробітної плати. Виконанню цих завдань має сприяти правильне застосування і дотримання чинного законодавства з заробітної плати.

Тракторист-машиніст має справу не тільки з технікою, а й з живою природою — тваринами, рослинами. Тому, крім знань техніки, він повинен володіти біологічними і агротехнічними знаннями. За своїм характером діяльність тракториста поступово наближається, з одного боку, до праці індустріального працівника, а з іншого, — до праці спеціаліста технолога сільськогосподарського виробництва, дедалі більше насичуючись інтелектуальним змістом.

Рівень розвитку сільського господарства, його економічна ефективність переважно визначаються однією з наймасовіших професій — тракториста.

Адже він і орач, і сіяч, і хлібороб. Він проводить механізовану обробку грунту, вносить добрива, здійснює посів насіння, висаджує розсаду. Крім цього, він бере безпосередню участь у збиранні різних сільськогосподарських культур. Усе, що вирощено у полі, повинно бути зібране за короткий термін, і тракторист — найактивніший учасник цього процесу.

Також в обов'язки тракториста входить щоденний догляд за сільськогосподарською технікою, її технічне обслуговування. Кваліфіковані механізатори мають також посвідчення водія.

Розширення профілю професії тракториста, використання нової складної техніки, збільшення робочих швидкостей спричинили зміни і ускладнення в його професійній діяльності, збільшення вимог, що ставляться до особистості працівника. Сучасна сільськогосподарська техніка, трактор, комбайн дуже складні. У їх конструкціях поєднані досягнення багатьох галузей знань — механіки, гідравліки, матеріалознавства, теплотехніки, а також знань і навичок, пов'язаних з експлуатацією різних марок тракторів та іншої сільськогосподарської техніки. Наприклад, трактор Т-150 нині агрегатується з близько 150 різноманітними сільськогосподарськими машинами. Зараз випускається сільгосптехніка, що може працювати на швидкостях 9-15 км/год. Перед трактористом ставляться високі вимоги до точності водіння тракторного агрегату, де відхилення від траєкторії руху не перевищує 3-6 см. Окрім того, тракторист здійснює значну кількість рухів корпусом і головою, що пов'язане з оглядом задньої зони. Він здійснює за зміну близько 1500 рухів рульовим колесом.

Висококваліфікований тракторист має добре знати техніку, вміти легко і швидко  усунути чи попередити несправності, уникнути втрати часу в гарячу пору жнив.

4.                  Ринок праці.

Професія висококваліфікованого тракториста є гарантією працевлаштування, адже потреба в цих робітниках постійна, особливо у сільській місцевості. Знання та навички, отримані за час роботи, дають змогу вправному трактористу за короткий час навчитись ремонтувати та обслуговувати різноманітні машини й механізми.

Розмір заробітку тракториста складає від однієї - двох тисяч гривень та більше і залежить від його кваліфікації, а також визначається формою власності та спеціалізацією господарства, де він працює.

 Крім того, кожна молода людина, яка звернулася до державної служби зайнятості не пізніше 6 місяців (без врахування періоду проходження строкової військової або альтернативної служби) після закінчення професійно-технічного учбового закладу за професією тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, забезпечується першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю.

 

5.                  Освітня підготовка .

Держава приділяє велику увагу розвитку системи професійно-технічної освіти. Професію «Тракторист-машиніст с/г виробництва» у Волинській області можна отримати:

1. ПТУ-22 смт. Луків;

2.Оваднівський професійний ліцей;

3.Старовижівський професійний ліцей;

4.Торчинський ліцей;

5.Камінь-Каширське ВПУ

6.Локачинська філія Оваднівського професійного ліцею;

7. Колківське ВПУ.

Тракторист повинен знати дуже багато: будову трактора, його вузлів та систем, технологію виконання механізованих робіт, правила експлуатації і технічного обслуговування тракторів, комбайнів та всіх типів сільгоспмашин, що агрегатуються з ними, технологію та методи вирощування сільськогосподарських культур (для трактористів сільськогосподарського виробництва), правила техніки безпеки і дорожнього руху.

Він має вміти управляти різними видами тракторів, збиральними комбайнами, вантажними машинами, користуватися слюсарними інструментами, складати і розбирати електроприлади. Стежити за справністю техніки та ремонтувати її. А ще – орати, сіяти, збирати, транспортувати врожай, весь час спостерігаючи за показаннями приладів і станом машини.

Тракторист повинен:

·                          раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці; 

·                          дотримуватися норм технологічного процесу;

·                          не допускати браку у роботі;

·                          знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;

·       використовувати, за необхідністю, засоби попередження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо).

 

6.                  Медичні обмеження.

Робота не рекомендується людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами опорно-рухового апарата (радикуліт, артрит тощо), вираженими дефектами органів зору та слуху, нервово-психічними розладами.

Професійна діяльність має деякі психологічні і медичні протипоказання. Серед них — недостатньо розвинена спритність, відсутність технічної кмітливості, дальтонізм, вади слуху. До протипоказань медичного характеру можна віднести захворювання дихальної і серцево-судинної систем, нирок, опорно-рухового апарату, схильність до алергічних захворювань, гіпертонію.

Робота тракториста машиніста, у свою чергу, може викликати захворювання опорно-рухового апарату, вегетативну дистонію, ревматизм, їх спричиняють робота в одній позі (сидячи) при значних шумі і вібрації, в несприятливих умовах та нічний час.

 

7.                  Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей.

Щоб бути професіональним робітником, тракторист повинен мати високий рівень точності і координації рухів, відповідний рівень стійкості, розподілу і переключення уваги, технічну кмітливість, пов'язану з відмінною зоровою пам'яттю. Відносна просторова ізольованість, дефіцит спілкування вимагають високорозвиненої емоційно-вольової стійкості.

Трактористу притаманні такі риси, як:

• самоконтроль;

• самостійність;

• відповідальність;

• акуратність.

Потрібні фізична сила та витривалість, достатня гострота слуху і об'ємний окомір, точна сенсомоторна реакція, стійкий інтерес до роботи з технікою і кмітливість.

З-поміж особистісних якостей трактористу машиністу потрібні наполегливість і рішучість в оволодінні новою технікою і передовими методами праці, кмітливість, швидкість обробки інформації і впевненість під час роботи на підвищених швидкостях. Неабияке значення має організованість, здатність до монотонної роботи. Труднощі в оволодінні професією і майбутній діяльності легше долаються при збереженні самовладання і стійкому інтересі до обраного фаху.

 

8.                  Перспективи професії.

        Представники цієї професії роблять величезний внесок в народне господарство. Без тракториста не зможуть працювати комунальні служби, ферми, промпідприємства і багато інших організацій. Так як люди з такою спеціальністю присутні на багатьох підприємствах з різним напрямком діяльності, то професію тракторист можна сміливо назвати затребуваною.

        Вибір майбутньої професії – справа дуже важлива для випускників загальноосвітніх шкіл, тому що правильний вибір майбутньої професії – запорука успіху в житті.

 

9.                  Споріднені професії.

Професія тракториста тривалий час була найбільш розповсюджена у сільському господарстві і пов’язана з землеробськими професіями. Згодом вона почала застосовуватися в інших виробничих галузях, що сприяло розширенню зв’язків з багатьма професіями. Трактори використовуються не тільки у полі, але й на будівельних майданчиках, заводах, фабриках.

Спорідненими професіями «тракториста-машиніста» є :

- водій автотранспортних засобів;

- робітник фермерського господарства;

- слюсар по ремонту с/г техніки та устаткування;